Maria Nordbrandt Bergström disputerar 14 januari
2021-12-09
Maria Nordbrandt Bergström försvarar sin avhandling Modern Talking: On the Democratic Roles of Cross-Cutting Communication in a Polarized World den 14 januari kl. 13.15. Disputationen kommer att livesändas från Brusewitzsalen, Östra Ågatan 19. Länk till den digitala sändingen hittar du här. Ett begränsat antal personer (max 40) kommer att ha möjlighet att delta på plats.

Opponent är professor Åsa von Schoultz, Helsingfors universitet.
Betygsnämndens ledamöter är professor Thomas Denk, institutionen för humaniora, utbildnings- och samhällsvetenskap, Örebro universitet, docent Susanne Urban, Institutet för bostads- och urbanforskning (IBF) och sociologiska institutionen, Uppsala universitet och professor Kristina Boréus, statsvetenskapliga institutionen, Uppsala universitet (ordförande vid disputationen).
Modern Talking: On the Democratic Roles of Cross-Cutting Communication in a Polarized World
Filosofen Hannah Arendt skrev en gång att representativt tänkande – förmågan att föreställa sig att man befinner sig i någon annans skor och reflektera som om denna person vore jag – är definitionen av politiskt tänkande. Bara på det sättet, menar Arendt, kan vi forma åsikter som är politiska i det att de tagit gemensamma angelägenheter i beaktande snarare än endast strikt privata intressen.
Politiskt tänkande i denna bemärkelse fordrar dock att vi kan föreställa oss alternativa sätt att tänka kring olika frågor. Det kräver insikter om hur andra människor resonerar utifrån deras livsomständigheter och erfarenheter. Politiskt tänkande i Arendts tappning gynnas alltså av ett meningsutbyte mellan människor med olika levnadsförhållanden och åsikter.
I avhandlingen Modern Talking: On the Democratic Roles of Cross-cutting Communication in a Polarized World visar Maria Nordbrandt att det finns olika sätt att tänka kring det demokratiska värdet av meningsutbyten över åsiktsgränser som mer eller mindre går i linje med Arendts synsätt. Men teori är en sak och verkligheten en annan. Det finns en oklarhet inom forskningen kring hur människor tenderar att reagera när de stöter på meningsmotstånd i praktiken. Tenderar sådana utbyten att göra oss klokare, tolerantare och mer engagerade som många hoppas? Eller aktiverar de snarare försvarsmekanismer som gör att vi går i klinch och odlar enkelspårighet och motvilja? Och hur samverkar den digitala revolutionen, som innebär att allt mer kommunikation och information förmedlas genom skärmar, med dessa tendenser?
I avhandlingen undersöks – dels teoretiskt och dels empiriskt – vilken roll meningsutbyten mellan människor med olika politiska åsikter har ur ett demokratiskt perspektiv. Författaren visar hur studiet av dessa frågor kan öka vår förståelse för några av det moderna samhällets stora utmaningar och på vilka sätt meningsutbyten över åsiktsgränser kan förbättra möjligheterna att finna konstruktiva vägar framåt. Särskilt fokus ägnas åt utmaningar i klimatkrisens spår och ökad fientlighet och misstro mellan olika politiska grupperingar. Med hjälp av enkätdata från tre olika länder (USA, Nederländerna och Spanien) visar författaren att meningsutbyten över åsiktsgränser i människors vardagsliv –ansikte mot ansikte och via sociala media – är förknippade med starkare stöd för miljöpolitiska åtgärder och mindre negativa attityder till politiska motståndare. Sammantaget vittnar avhandlingen om att meningsutbyten mellan politiska motståndare har potential att främja demokratiska dygder som politisk problemlösningsvilja och upprätthållandet av fredliga politiska relationer.
Läs mer om Maria Nordbrandt Bergström här
Ladda ner hela avhandlingen från DiVA (Digitala vetenskapliga arkivet)
Disputationer
-
Sandra Håkansson disputerar 10 oktober
Sandra Håkansson försvarar sin avhandling Politicians under threat: Gender aspects of violence again... -
Jan Szulkin disputerar 16 december
Jan Szulkin försvarar sin avhandling Mobilization or abstention? Economic inequality and labor marke... -
Anton Ahlén disputerar 21 oktober
Anton Ahlén försvarar sin avhandling Managing migration in modern welfare states – Essays on the dev... -
Maximilian S.T. Wanner disputerar 15 september
Maximilian S.T. Wanner försvarar sin avhandling Change and Progress in Disaster Risk Reduction den 1... -
Pernilla Tunberger disputerar 6 maj
Pernilla Tunberger försvarar sin avhandling Earning, caring and the quest for sustainable societies:... -
Maria Nordbrandt Bergström disputerar 14 januari
Maria Nordbrandt Bergström försvarar sin avhandling Modern Talking: On the Democratic Roles of Cross... -
Ariel Young disputerar den 5 november
Ariel Young försvarar sin avhandling Social-Policy Attitudes and the Great Recession: Changes in Per... -
Lutz Gschwind disputerar den 10 september
Lutz Gschwind försvarar sin avhandling Migration and social protection in European welfare states: C... -
Sofia Helander disputerar den 6 september
Sofia Helander försvarar sin avhandling From Antagonism to Alienation: Redirecting Radical Democracy... -
Lauri Peterson disputerar den 8 juni
Lauri Peterson försvarar sin avhandling Investigating the Determinants of International, National an... -
Lars Wikman disputerar den 12 maj
Lars Wikman försvarar sin avhandling Don’t Mention the War: The forging of a domestic foreign policy... -
David Ekstam disputerar den 29 mars
David Ekstam försvarar sin avhandling The socialization of intergroup attitudes: The problem of gene... -
Anton Brännlund disputerar den 8 mars
Anton Brännlund försvarar sin avhandling Wealth and the economic vote. How assets and liabilities sh... -
Anna Ida Rock disputerar den 5 mars
Anna Ida Rock försvarar sin avhandling Statebuilding through diaspora recruitment? - The role of cap... -
Cecilia Josefsson disputerar den 20 november
Cecilia Josefsson försvarar sin avhandling Adaptive resistance: Power struggles over gender quotas i... -
Kristoffer Jutvik disputerar den 13 juni
Kristoffer Jutvik försvarar sin avhandling Governing Migration – On the Emergence and Effects of Pol... -
Nadja Grees disputerar den 10 januari
Nadja Grees försvarar sin avhandling Changing Swedish sickness insurance – policies institutions and... -
Darrel Robinson disputerar 11 oktober
Darrel Robinson försvarar sin avhandling Education and Support for Democracy den 11 oktober kl. 10.0... -
Malin Holm disputerar 14 september
Malin Holm försvarar sin avhandling The Rise of Online Counterpublics? The Limits of Inclusion in a ... -
Michal Smrek disputerar 10 maj
Michal Smrek försvarar sin avhandling Incumbent Renomination: Accountability and Gender Bias den 10 ... -
Lena Noreland disputerar 5 april
Lena Noreland försvarar sin avhandling Laga efter läge. Statsråds föreställningar om styrning i Rege... -
Zohreh Khoban disputerar 8 februari
Zohreh Khoban försvarar sin avhandling Deliberation, against all odds? The critical prospects of min... -
Johan Wejryd disputerar 23 november
Johan Wejryd försvarar sin avhandling On consumed democracy: The Expansion of consumer choice and it... -
Johanna Pettersson disputerar 2 november
Johanna Pettersson försvarar sin avhandling What’s in a Line? Making Sovereignty through Border Poli... -
Marcus Wangel disputerar 5 juni
Marcus Wangel försvarar sin avhandling Deep Roots and Tangled Branches. Bureaucracy and Collaboratio... -
Karin Leijon disputerar 8 juni
Karin Leijon försvarar sin avhandling National Courts as Gatekeepers in European Integration den 8 j... -
Axel Cronert disputerar den 2 februari
Axel Cronert disputerar den 2 februari kl. 13.15 i Brusewitzsalen (Östra Ågatan 19) på avhandlingen ... -
Marcus Östeman disputerar den 15 december
Marcus Österman disputerar den 15 december kl. 13.15 i Brusewitzsalen (Östra Ågatan 19) på avhandlin... -
Charlotta Friedner Parrat disputerar den 7 oktober
Charlotta Friedner Parrat disputerar den 7 oktober kl. 13.15 i Brusewitzsalen (Östra Ågatan 19) på a... -
Frederike Albrecht disputerar 9 juni
Frederike disputerar den 9 juni i Brusewitzsalen kl. 13.15 ... -
Helena Hermansson disputerar 8 juni
Helena Hermansson disputerar 8 juni i Brusewitzsalen kl. 13:15 med avhandlingen "Centralized Disaste... -
Magnus Johnsson disputerar 7 juni
Magnus Johnsson disputerar 7 juni i Brusewitz salen kl. 13.15 med avhandlingen Strategic colonels? T... -
Linda Moberg disputerar 2 juni
Linda Moberg disputerar 2 juni kl. 10.15 i Brusewitz salen, Östra Ågatan 19 med avhandlingen "Market... -
Sara Bondesson disputerar 19 maj
Sara Bondesson disputerar den 19 maj kl. 13.15 i sal 3576, Östra Ågatan 19 med avhandlingen "Vulnera... -
Lina Erikson disputerar 20 maj
Lina Erikson disputerar den 20 maj i sal 3576, Östra Ågatan 19 med avhandlingen "Natural Disasters a... -
Rafael Ahlskog
Rafael Ahlskog disputerar den 24 mars kl. 13.15 i Nya Brusewitz salen, Östra Ågatan 19 med avhandlin...